"-fagia" meaning in All languages combined

See -fagia on Wiktionary

Suffix [Finnish]

Etymology: Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía). Etymology templates: {{internationalism|fi}} Internationalism, {{der|fi|grc|-φαγία}} Ancient Greek -φαγία (-phagía) Head templates: {{fi-affix-linguistic-notation|{{{stem}}}}} {{{stem}}}, {{fi-affix-linguistic-notation|{{{stem2}}}}} {{{stem2}}}, {{fi-affix-linguistic-notation|{{{var}}}}} {{{vAr}}}, {{head|fi|suffixes||-{{{var}}}||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{vAr}}}||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -fagia, {{fi-suffix|noun}} -fagia Inflection templates: {{fi-decl-kulkija|-fagi|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], -fagia [nominative, singular], -fagiat [nominative, plural], -fagia [accusative, nominative, singular], -fagiat [accusative, nominative, plural], -fagian [accusative, genitive, singular], -fagiat [accusative, genitive, plural], -fagian [genitive, singular], -fagioiden [genitive, plural], -fagioitten [genitive, plural], -fagiain [genitive, plural, rare], -fagiaa [partitive, singular], -fagioita [partitive, plural], -fagiassa [inessive, singular], -fagioissa [inessive, plural], -fagiasta [elative, singular], -fagioista [elative, plural], -fagiaan [illative, singular], -fagioihin [illative, plural], -fagialla [adessive, singular], -fagioilla [adessive, plural], -fagialta [ablative, singular], -fagioilta [ablative, plural], -fagialle [allative, singular], -fagioille [allative, plural], -fagiana [essive, singular], -fagioina [essive, plural], -fagiaksi [singular, translative], -fagioiksi [plural, translative], -fagiatta [abessive, singular], -fagioitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -fagioin [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -fagiani [first-person, nominative, singular, singular-possessive], -fagiani [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], -fagiani [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], -fagiani [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -fagioideni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -fagioitteni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], -fagiaini [first-person, genitive, rare, singular, singular-possessive], -fagiaani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], -fagioitani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], -fagiassani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], -fagioissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], -fagiastani [elative, first-person, singular, singular-possessive], -fagioistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], -fagiaani [first-person, illative, singular, singular-possessive], -fagioihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], -fagiallani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], -fagioillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], -fagialtani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], -fagioiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], -fagialleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], -fagioilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], -fagianani [essive, first-person, singular, singular-possessive], -fagioinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], -fagiakseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], -fagioikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], -fagiattani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], -fagioittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], -fagioineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], -fagiasi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], -fagiasi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], -fagiasi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagiasi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioidesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioittesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagiaisi [genitive, rare, second-person, singular, singular-possessive], -fagiaasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioitasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], -fagiassasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], -fagiastasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], -fagioistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], -fagiaasi [illative, second-person, singular, singular-possessive], -fagioihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], -fagiallasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], -fagialtasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], -fagioiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], -fagiallesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], -fagioillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], -fagianasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], -fagiaksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], -fagioiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], -fagiattasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], -fagioittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], -fagioinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], -fagiamme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], -fagiamme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], -fagiamme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], -fagiamme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -fagioidemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -fagioittemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], -fagiaimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive, rare], -fagiaamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], -fagioitamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], -fagiassamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], -fagioissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], -fagiastamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], -fagioistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], -fagiaamme [first-person, illative, plural, plural-possessive], -fagioihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], -fagiallamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], -fagioillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], -fagialtamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], -fagioiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], -fagiallemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], -fagioillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], -fagianamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], -fagioinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], -fagiaksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], -fagioiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], -fagiattamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], -fagioittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], -fagioinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], -fagianne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], -fagianne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], -fagianne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagianne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioidenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioittenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagiainne [genitive, plural, plural-possessive, rare, second-person], -fagiaanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioitanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], -fagiassanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], -fagiastanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], -fagioistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], -fagiaanne [illative, plural, plural-possessive, second-person], -fagioihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], -fagiallanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], -fagialtanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], -fagioiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], -fagiallenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], -fagioillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], -fagiananne [essive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], -fagiaksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], -fagioiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], -fagiattanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], -fagioittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], -fagioinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], -fagiansa [nominative, possessive, singular, third-person], -fagiansa [nominative, plural, possessive, third-person], -fagiansa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], -fagiansa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], -fagiansa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], -fagiansa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], -fagiansa [genitive, possessive, singular, third-person], -fagioidensa [genitive, plural, possessive, third-person], -fagioittensa [genitive, plural, possessive, third-person], -fagiainsa [genitive, plural, possessive, rare, third-person], -fagiaansa [partitive, possessive, singular, third-person], -fagioitaan [partitive, plural, possessive, third-person], -fagioitansa [partitive, plural, possessive, third-person], -fagiassaan [inessive, possessive, singular, third-person], -fagiassansa [inessive, possessive, singular, third-person], -fagioissaan [inessive, plural, possessive, third-person], -fagioissansa [inessive, plural, possessive, third-person], -fagiastaan [elative, possessive, singular, third-person], -fagiastansa [elative, possessive, singular, third-person], -fagioistaan [elative, plural, possessive, third-person], -fagioistansa [elative, plural, possessive, third-person], -fagiaansa [illative, possessive, singular, third-person], -fagioihinsa [illative, plural, possessive, third-person], -fagiallaan [adessive, possessive, singular, third-person], -fagiallansa [adessive, possessive, singular, third-person], -fagioillaan [adessive, plural, possessive, third-person], -fagioillansa [adessive, plural, possessive, third-person], -fagialtaan [ablative, possessive, singular, third-person], -fagialtansa [ablative, possessive, singular, third-person], -fagioiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], -fagioiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], -fagialleen [allative, possessive, singular, third-person], -fagiallensa [allative, possessive, singular, third-person], -fagioilleen [allative, plural, possessive, third-person], -fagioillensa [allative, plural, possessive, third-person], -fagianaan [essive, possessive, singular, third-person], -fagianansa [essive, possessive, singular, third-person], -fagioinaan [essive, plural, possessive, third-person], -fagioinansa [essive, plural, possessive, third-person], -fagiakseen [possessive, singular, third-person, translative], -fagiaksensa [possessive, singular, third-person, translative], -fagioikseen [plural, possessive, third-person, translative], -fagioiksensa [plural, possessive, third-person, translative], -fagiattaan [abessive, possessive, singular, third-person], -fagiattansa [abessive, possessive, singular, third-person], -fagioittaan [abessive, plural, possessive, third-person], -fagioittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], -fagioineen [comitative, plural, possessive, third-person], -fagioinensa [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. (in loanwords) -phagy Tags: morpheme

Suffix [Italian]

IPA: /faˈd͡ʒi.a/ Forms: -fagie [plural]
Rhymes: -ia Etymology: Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía). Etymology templates: {{intnat|it}} Internationalism, {{der|it|grc|-φαγία}} Ancient Greek -φαγία (-phagía) Head templates: {{it-noun|f|-fagie}} -fagia f (noun-forming suffix, plural -fagie)
  1. -phagy Tags: feminine, morpheme Related terms: -fago

Suffix [Polish]

IPA: /ˈfa.ɡja/ Forms: no-table-tags [table-tags], -fagia [nominative, singular], -fagii [genitive, singular], -fagii [dative, singular], -fagię [accusative, singular], -fagią [instrumental, singular], -fagii [locative, singular], -fagio [singular, vocative]
Rhymes: -aɡja Etymology: Etymology tree Proto-Indo-European *bʰeh₂g- Proto-Indo-European *bʰh₂g-der. Ancient Greek ἔφᾰγον (éphăgon) Proto-Indo-European *-h₂ Proto-Indo-European *-éh₂ Proto-Indo-European *-i-eh₂ Proto-Hellenic *-íā Ancient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā) Ancient Greek -φαγία (-phagía)der. Polish -fagia Derived from Ancient Greek -φαγία (-phagía). Etymology templates: {{etymon|pl|:der|grc:-φαγία<id:eating>|id=-phagy|tree=1}} Etymology tree Proto-Indo-European *bʰeh₂g- Proto-Indo-European *bʰh₂g-der. Ancient Greek ἔφᾰγον (éphăgon) Proto-Indo-European *-h₂ Proto-Indo-European *-éh₂ Proto-Indo-European *-i-eh₂ Proto-Hellenic *-íā Ancient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā) Ancient Greek -φαγία (-phagía)der. Polish -fagia [Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from", "terms" : [ { "id" : "eating", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ { "keyword_abbrev" : "der.", "keyword_label" : "Derived from", "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*bʰeh₂g-", "status" : "ok", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*bʰh₂g-", "status" : "inline", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword" : "derived" } ], "lang_name" : "Ancient Greek", "term" : "ἔφᾰγον", "status" : "ok", "lang" : "grc" }, { "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ { "terms" : [ { "alt" : "*-i-eh₂", "id" : "i-extension", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "o-grade", "children" : [ { "terms" : [ { "id" : "collective nouns", "children" : [ ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-h₂", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-éh₂", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "from" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Proto-Indo-European", "term" : "*-éh₂", "lang" : "ine-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang_name" : "Proto-Hellenic", "term" : "*-íā", "status" : "inline", "lang" : "grk-pro" } ], "keyword_label" : "Inherited from", "keyword" : "inherited" } ], "lang_name" : "Ancient Greek", "term" : "-ῐ́ᾱ", "status" : "ok", "lang" : "grc" } ], "keyword_label" : "From", "is_group" : true, "keyword" : "affix" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Ancient Greek", "term" : "-φαγία", "lang" : "grc" } ], "keyword" : "derived" } ], "status" : "ok", "lang_name" : "Polish", "term" : "-fagia", "lang" : "pl" }" data-id="-phagy" data-lang="pl" data-title="-fagia" id="Polish:_-phagy">, {{yesno||d|D}} D, {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|pl|grc|-φαγία|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Ancient Greek -φαγία (-phagía), {{der+|pl|grc|-φαγία}} Derived from Ancient Greek -φαγία (-phagía) Head templates: {{head|pl|suffix|g=f}} -fagia f Inflection templates: {{pl-decl-noun-f|tantum=s}}
  1. -phagy Tags: feminine, morpheme Related terms: -fag

Suffix [Portuguese]

IPA: /faˈʒi.ɐ/ [Brazil], /fɐˈʒi.ɐ/ [Portugal] Forms: -fagias [plural]
Etymology: Borrowed from Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”). Etymology templates: {{bor+|pt|la|-phagia}} Borrowed from Latin -phagia, {{der|pt|grc|-φαγία}} Ancient Greek -φαγία (-phagía) Head templates: {{pt-noun|f}} -fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)
  1. -phagy (the consumption of) Tags: feminine, morpheme

Suffix [Spanish]

IPA: /ˈfaxja/, [ˈfa.xja] Forms: -fagias [plural]
Rhymes: -axja Etymology: From Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”). Etymology templates: {{der|es|la|-phagia}} Latin -phagia, {{der|es|grc|-φαγία}} Ancient Greek -φαγία (-phagía) Head templates: {{es-noun|f}} -fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)
  1. -phagy Tags: feminine, morpheme Related terms: -fago

Inflected forms

{
  "etymology_links": [
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "internationalism"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagian",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagian",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem2}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem2}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{var}}}"
      },
      "expansion": "{{{vAr}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-fagia",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun"
      },
      "expansion": "-fagia",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-fagi",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kulkija"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Entries with collapsible category trees for nonexistent categories",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish internationalisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kulkija-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "id": "en--fagia-fi-suffix-CRHp~FsU",
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in loanwords) -phagy"
      ],
      "raw_tags": [
        "in loanwords"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "intnat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagie",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-fagie"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagie)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gì‧a"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gì‧a"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian internationalisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "id": "en--fagia-it-suffix-CRHp~FsU",
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-fago"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/faˈd͡ʒi.a/"
    },
    {
      "rhymes": "-ia"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "*bʰeh₂g-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰeh₂g-"
    ],
    [
      "*bʰh₂g-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰh₂g-"
    ],
    [
      "ἔφᾰγον",
      "ἔφαγον#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "*-h₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-h₂#Proto-Indo-European:_collective_nouns"
    ],
    [
      "*-éh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₂#Proto-Indo-European:_o-grade"
    ],
    [
      "*-i-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₂#Proto-Indo-European:_i-extension"
    ],
    [
      "*-íā",
      "Reconstruction:Proto-Hellenic/-íā"
    ],
    [
      "-ῐ́ᾱ",
      "-ία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek:_eating"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": ":der",
        "3": "grc:-φαγία<id:eating>",
        "id": "-phagy",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *bʰeh₂g-\nProto-Indo-European *bʰh₂g-der.\nAncient Greek ἔφᾰγον (éphăgon)\nProto-Indo-European *-h₂\nProto-Indo-European *-éh₂\nProto-Indo-European *-i-eh₂\nProto-Hellenic *-íā\nAncient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā)\nAncient Greek -φαγία (-phagía)der.\nPolish -fagia\n[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"eating\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"der.\", \"keyword_label\" : \"Derived from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*bʰeh₂g-\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*bʰh₂g-\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"ἔφᾰγον\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"grc\" }, { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-i-eh₂\", \"id\" : \"i-extension\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"o-grade\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"collective nouns\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-h₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Hellenic\", \"term\" : \"*-íā\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"grk-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"-ῐ́ᾱ\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"grc\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"-φαγία\", \"lang\" : \"grc\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Polish\", \"term\" : \"-fagia\", \"lang\" : \"pl\" }\" data-id=\"-phagy\" data-lang=\"pl\" data-title=\"-fagia\" id=\"Polish:_-phagy\">",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Derived from Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *bʰeh₂g-\nProto-Indo-European *bʰh₂g-der.\nAncient Greek ἔφᾰγον (éphăgon)\nProto-Indo-European *-h₂\nProto-Indo-European *-éh₂\nProto-Indo-European *-i-eh₂\nProto-Hellenic *-íā\nAncient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā)\nAncient Greek -φαγία (-phagía)der.\nPolish -fagia\nDerived from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagię",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gia"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gia"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "tantum": "s"
      },
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish singularia tantum",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "antropo- + -fagia → antropofagia",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "id": "en--fagia-pl-suffix-CRHp~FsU",
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-fag"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfa.ɡja/"
    },
    {
      "rhymes": "-aɡja"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-phagia",
      "-phagia#Latin"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "φαγεῖν",
      "φαγεῖν#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "ἐσθίω",
      "ἐσθίω#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "-phagia"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -phagia",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagias",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy (the consumption of)"
      ],
      "id": "en--fagia-pt-suffix-N5kekCYd",
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/faˈʒi.ɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/fɐˈʒi.ɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-phagia",
      "-phagia#Latin"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "φαγεῖν",
      "φαγεῖν#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "ἐσθίω",
      "ἐσθίω#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "-phagia"
      },
      "expansion": "Latin -phagia",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagias",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gia"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gia"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using catfix",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "id": "en--fagia-es-suffix-CRHp~FsU",
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-fago"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfaxja/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfa.xja]"
    },
    {
      "rhymes": "-axja"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}
{
  "etymology_links": [
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "internationalism"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagian",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagian",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialtansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagialleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagianansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagiattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{stem2}}}"
      },
      "expansion": "{{{stem2}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "{{{var}}}"
      },
      "expansion": "{{{vAr}}}",
      "name": "fi-affix-linguistic-notation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-fagia",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun"
      },
      "expansion": "-fagia",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-fagi",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kulkija"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Entries with collapsible category trees for nonexistent categories",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish internationalisms",
        "Finnish kulkija-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish noun-forming suffixes",
        "Finnish suffixes",
        "Finnish terms derived from Ancient Greek",
        "Pages using catfix",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in loanwords) -phagy"
      ],
      "raw_tags": [
        "in loanwords"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it"
      },
      "expansion": "Internationalism",
      "name": "intnat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Internationalism, ultimately from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagie",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-fagie"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagie)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gì‧a"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gì‧a"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-fago"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Italian 3-syllable words",
        "Italian countable suffixes",
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian feminine suffixes",
        "Italian internationalisms",
        "Italian lemmas",
        "Italian noun-forming suffixes",
        "Italian suffixes",
        "Italian suffixes with red links in their headword lines",
        "Italian terms derived from Ancient Greek",
        "Italian terms with IPA pronunciation",
        "Pages using catfix",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Italian/ia",
        "Rhymes:Italian/ia/3 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/faˈd͡ʒi.a/"
    },
    {
      "rhymes": "-ia"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "*bʰeh₂g-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰeh₂g-"
    ],
    [
      "*bʰh₂g-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/bʰh₂g-"
    ],
    [
      "ἔφᾰγον",
      "ἔφαγον#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "*-h₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-h₂#Proto-Indo-European:_collective_nouns"
    ],
    [
      "*-éh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₂#Proto-Indo-European:_o-grade"
    ],
    [
      "*-i-eh₂",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/-éh₂#Proto-Indo-European:_i-extension"
    ],
    [
      "*-íā",
      "Reconstruction:Proto-Hellenic/-íā"
    ],
    [
      "-ῐ́ᾱ",
      "-ία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek:_eating"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": ":der",
        "3": "grc:-φαγία<id:eating>",
        "id": "-phagy",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nProto-Indo-European *bʰeh₂g-\nProto-Indo-European *bʰh₂g-der.\nAncient Greek ἔφᾰγον (éphăgon)\nProto-Indo-European *-h₂\nProto-Indo-European *-éh₂\nProto-Indo-European *-i-eh₂\nProto-Hellenic *-íā\nAncient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā)\nAncient Greek -φαγία (-phagía)der.\nPolish -fagia\n[Appendix:Glossary#derived_terms|Derived]] from\", \"terms\" : [ { \"id\" : \"eating\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"keyword_abbrev\" : \"der.\", \"keyword_label\" : \"Derived from\", \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*bʰeh₂g-\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*bʰh₂g-\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"ἔφᾰγον\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"grc\" }, { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"alt\" : \"*-i-eh₂\", \"id\" : \"i-extension\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"o-grade\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"id\" : \"collective nouns\", \"children\" : [ ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-h₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"from\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Proto-Indo-European\", \"term\" : \"*-éh₂\", \"lang\" : \"ine-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Hellenic\", \"term\" : \"*-íā\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"grk-pro\" } ], \"keyword_label\" : \"Inherited from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"-ῐ́ᾱ\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"grc\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"is_group\" : true, \"keyword\" : \"affix\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Ancient Greek\", \"term\" : \"-φαγία\", \"lang\" : \"grc\" } ], \"keyword\" : \"derived\" } ], \"status\" : \"ok\", \"lang_name\" : \"Polish\", \"term\" : \"-fagia\", \"lang\" : \"pl\" }\" data-id=\"-phagy\" data-lang=\"pl\" data-title=\"-fagia\" id=\"Polish:_-phagy\">",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Derived from Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nProto-Indo-European *bʰeh₂g-\nProto-Indo-European *bʰh₂g-der.\nAncient Greek ἔφᾰγον (éphăgon)\nProto-Indo-European *-h₂\nProto-Indo-European *-éh₂\nProto-Indo-European *-i-eh₂\nProto-Hellenic *-íā\nAncient Greek -ῐ́ᾱ (-ĭ́ā)\nAncient Greek -φαγία (-phagía)der.\nPolish -fagia\nDerived from Ancient Greek -φαγία (-phagía).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagię",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-fagio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gia"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gia"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "tantum": "s"
      },
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-fag"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages using catfix",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Pages with etymology trees",
        "Pages with etymon",
        "Polish 2-syllable words",
        "Polish entries with etymology trees",
        "Polish entries with etymon",
        "Polish entries with incorrect language header",
        "Polish feminine suffixes",
        "Polish lemmas",
        "Polish links with manual fragments",
        "Polish links with redundant alt parameters",
        "Polish links with redundant wikilinks",
        "Polish singularia tantum",
        "Polish suffixes",
        "Polish terms derived from Ancient Greek",
        "Polish terms derived from Proto-Hellenic",
        "Polish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Polish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰeh₂g-",
        "Polish terms with IPA pronunciation",
        "Polish terms with audio pronunciation",
        "Rhymes:Polish/aɡja",
        "Rhymes:Polish/aɡja/2 syllables"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "antropo- + -fagia → antropofagia",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfa.ɡja/"
    },
    {
      "rhymes": "-aɡja"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-phagia",
      "-phagia#Latin"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "φαγεῖν",
      "φαγεῖν#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "ἐσθίω",
      "ἐσθίω#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "-phagia"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -phagia",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagias",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages using catfix",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Portuguese 3-syllable words",
        "Portuguese countable suffixes",
        "Portuguese entries with incorrect language header",
        "Portuguese feminine suffixes",
        "Portuguese lemmas",
        "Portuguese noun-forming suffixes",
        "Portuguese suffixes",
        "Portuguese terms borrowed from Latin",
        "Portuguese terms derived from Ancient Greek",
        "Portuguese terms derived from Latin",
        "Portuguese terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "-phagy (the consumption of)"
      ],
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/faˈʒi.ɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/fɐˈʒi.ɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "-phagia",
      "-phagia#Latin"
    ],
    [
      "-φαγία",
      "-φαγία#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "φαγεῖν",
      "φαγεῖν#Ancient_Greek"
    ],
    [
      "ἐσθίω",
      "ἐσθίω#Ancient_Greek"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "-phagia"
      },
      "expansion": "Latin -phagia",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "grc",
        "3": "-φαγία"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -φαγία (-phagía)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -phagia, from Ancient Greek -φαγία (-phagía), combining form of φαγεῖν (phageîn, “to eat”), infinitive aorist of ἐσθίω (esthíō, “to eat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "-fagias",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-fagia f (noun-forming suffix, plural -fagias)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "-fa‧gia"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "",
        "fa‧gia"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-fago"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages using catfix",
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Spanish/axja",
        "Rhymes:Spanish/axja/2 syllables",
        "Spanish 2-syllable words",
        "Spanish countable suffixes",
        "Spanish entries with incorrect language header",
        "Spanish feminine suffixes",
        "Spanish lemmas",
        "Spanish noun-forming suffixes",
        "Spanish suffixes",
        "Spanish terms derived from Ancient Greek",
        "Spanish terms derived from Latin",
        "Spanish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "-phagy"
      ],
      "links": [
        [
          "-phagy",
          "-phagy"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfaxja/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfa.xja]"
    },
    {
      "rhymes": "-axja"
    }
  ],
  "word": "-fagia"
}

Download raw JSONL data for -fagia meaning in All languages combined (36.8kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-fagia"
  ],
  "section": "Italian",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-fagia",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-fagia"
  ],
  "section": "Portuguese",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-fagia",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-fagia"
  ],
  "section": "Spanish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-fagia",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.